Severní Anglie – neprávem opomíjený svět angličtiny

V říjnu jsem měl možnost se spolu s dalšími agenty z celého světa se zúčastnit poznávacího výletu, tzv. „fam tripu“ po městech a školách severní části Anglie. Části, která je zřejmě díky své „průmyslové“ minulosti a pověsti poněkud neprávem opomíjená, coby studijní destinace v rámci Velké Británie. Nabízí totiž nejen velmi kvalitní školy, ale i krásné historické destinace a živou atmosféru univerzitních měst. Naše putování začalo v Chesteru, kde jsme navštívili školu English in Chester.

chester-2

Chester je příjemné historické město, nepříliš velké, ale dostatečně zajímavé, aby uspokojilo i náročnější studenty. Škola English in Chester patří k vůbec nejlepším školám ve Velké Británii v hodnocení British Council a investice do kurzu zde se určitě vyplatí. Z Chesteru jsme zamířili do nedalekého města Beatles a fotbalu – do Liverpoolu.

  liverpool

V porovnání s Chesterem je Liverpool určitě živější a nabízí daleko pestřejší hudební a kulturní scénu, případně i možnost relaxace v nádherných prostorách Albert Docks. Navštívil jsme zde dvě školy, včetně naší partnerské Liverpool School of English. Ta patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejlépe hodnocené školy v naší nabídce. Z Liverpoolu nás náš hostitel, English UK North, pozval na prohlídku měst, která rozhodně nepatří mezi ty známé destinace – Sheffieldu, Leedsu a Harrogate.

leeds-sheffield

Leeds a Sheffield jsou univerzitní města, velikostí srovnatelná například s Liverpoolem a Manchesterem – disponují tedy vším, co studentský život vyžaduje a obnáší. Škola ELTC v Sheffieldu je součástí University of Sheffield a můžete si tu tak snadno vyzkoušet vysokoškolský život ve Velké Británii. Naše partnerská škola CES Leeds zase nabízí skvělé přátelské prostředí pro ty, kteří chtějí zkusit něco jiného než Londýn nebo Brighton. Z Leedsu vedly naše kroky do nedalekého lázeňského městečka Harrogate.

harrogate

Harrogate je dle mého názoru ideální destinací pro dva typy studentů – pro ty mladší, jejichž rodiče touží po klidném a bezpečném prostředí pro své ratolesti anebo pro studenty starší, kterým vyhovuje klid a studium v menších skupinách – vždyť průměrný počet studentů ve třídě v naší partnerské škole CES Harrogate je 6 osob. Z našeho nabitého itineráře nám ještě zbývaly další čtyři destinace, takže jsme se vydali ještě dále na sever, do pobřežního Scarborough a do party města Newcastle upon Tyne.

scarb-newcastle

Podobně jako Harrogate, je Scarborough spíše menší a poklidné město a můžu jej doporučit zejména studentům kategorie 30+. Naše partnerská škola Anglolang Scarborough nabízí ideální prostředí pro studium jak dospělým studentům, tak i učitelům angličtiny anebo milovníkům golfu. Další škola v našem programu byla International House v Newcastlu. Další ze škol patřící mezi „Centres of Excellence“, tedy nejlépe hodnocené jazykové školy v Anglii. Nabízí unikátní formu studia pomocí Personal Study Programu, který umožňuje studentům zaměřit se na obor dle jejich vlastních potřeb. A samotný Newcastle je vskutku perfektní destinací pro jazykový pobyt – nízké životní náklady, jednoduché cestování z rodin nebo rezidence, 20 minut od pláží a velmi pestrý noční život.

york

Dalo by se říci, že takovým protikladem Newcastlu je historicky druhé město Anglie – York. Na každém kroku zde na Vás dýchne minulost a „anglickost“ tohoto města, které bylo dlouhá léta jedním z vůdčích měst Británie. Naši partneři z BSC English Language Centre jsou připraveni přivítat studenty všech věkových kategorií v jednom z nejkrásnějších a nejbezpečnějších měst na britských ostrovech.

Naše návštěva severní Anglie byla zakončena v Manchesteru. Město, které prochází velkou přeměnou z průmyslového centra na centrum turistické nabízí spoustu možností pro studium – jednou z nich je například škola BSC Manchester Academy of English. Rodiče malých fotbalistů a fotbalistek pak zcela jistě zaujme unikátní fotbalový program pro děti mládež, který naše partnerská škola připravila společně s fotbalovým klubem Manchesterem City.

city-football

City Football Language School nabízí šanci pro děti ve věku 9-17 let, které zde mají možnost během dvoutýdenního programu ochutnat život fotbalových profesionálů, zatrénovat si pod vedením trenérů City a zároveň vylepšit svoji angličtinu díky komunikaci ve fotbalovém prostředí.

Návštěva některé z destinací v severní Anglii je určitě vhodná pro všechny, kteří mají chuť poznat méně obvyklé destinace, vyhnout se shonu Londýna anebo letnímu návalu v Brightonu. Ať už Vás láká historie, kultura nebo zábava, na severu Anglie najdete vše.

Pro české studenty je jistě zajímavá i finanční stránka – životní náklady na severu jsou výrazně nižší nežli v Londýně či na jižním pobřeží. Za zmínku určitě stojí i velmi dobré letecké spojení s Prahou – přímé lety létají do Manchesteru, Liverpoolu, Newcastlu i Leedsu. Všechny destinace tak máte opravdu na dosah ruky!

Jiří Brázda, jednatel a spolumajitel Bavard Languages