Koronavirový dopad na studijní pobyty

O aktuální situaci v cestovním ruchu, specificky v odvětví studijních pobytů v zahraničí si popovídáme s Jiřím Brázdou, spolumajitelem agentury Bavard Languages.

Jak Váš obor a Vaší agenturu zasáhla opatření související s koronavirem, ať už u nás nebo i ve zbytku světa?
Podobně jako celý cestovní ruch. Uzemnění letadel a všeobecný zákaz cestování prakticky zastavily také náš obor. Těžko se plánují studijní pobyty, když nevíte zda, kdy a za jakých podmínek bude možné vycestovat.

Co to konkrétně znamená pro Vás a Vaše klienty?
Pro nás to znamená pokles poptávky takřka na nulu a přechod do „úsporného režimu“, tj. práce z domova nebo omezení online kampaní. Pro naše klienty to znamená hlavně nejistotu ohledně už naplánovaných cest.

Jak vlastně již objednané cesty budete řešit, pokud se nebudou moci uskutečnit?
Pobyty plánované na duben a květen jsme již zrušili nebo přesunuli na pozdější termín. Obdobně – tedy přesunem na pozdější termín, nebo i na další sezonu – bychom chtěli vyřešit i plánované letní pobyty, pokud nebudou moci proběhnout. I když tady věřím, že alespoň část z nich by se mohla uskutečnit.

Jak na nastalou situaci reagovaly Vaše partnerské školy?
Musím říct, že většina našich partnerů zareagovala opravdu bleskurychle a přešla na online výuku přes různé platformy typu Zoom, apod. Některé zůstaly sice uzavřeny, ale velká část si takříkajíc otevřela „okénko“ a prodává „přes ulici.“

Je o tyto online kurzy zájem? Přeci jen je to asi něco jiného než klasický jazykový kurz s fyzickou účastí.
Zatím si nejsem jistý, zda na to je u nás správná nálada, ale věřím, že budoucnost tyto kurzy mají. Jsme v pravidelném kontaktu s asociací Quality English, která členským školám i nám pomáhá zajistit zpětnou vazbu a díky tomu dosáhnout vysokého standardu i u online kurzů. Již brzy by měla být zprovozněna platforma Quality English Online. Ta mimo jiné přispěje ke srovnání kvality i ceny a zároveň poskytne větší flexibilitu ve výběru kurzů.

V čem budou kurzy jiné nebo flexibilnější než kurzy dostupné v současnosti?
Jednak zůstane záruka kvality, výuka probíhá v malých skupinách a s kvalifikovanými rodilými mluvčími. Bude tu i časová flexibilita – výběr z amerických, evropských nebo australských a novozélandských škol zajistí možnost studovat ráno, odpoledne, nebo večer, podle potřeb klientů.

Jaké další kroky, kromě nabídky online kurzů, můžete v tuto chvíli podniknout? Očekáváte nějakou podporu od státu?
Upřímně řečeno, velkou podporu od státu nečekám. A ani nevím, jestli by v tuto chvíli u našeho odvětví byla stoprocentně správně směrovaná, protože opravdu nikdo netuší, kdy se cestování vrátí někam k normálu, na který jsme byli zvyklí. Oceníme samozřejmě jakoukoliv pomoc, ať už u posunutých odvodů, nájmů apod, ale chtěli bychom si pomoci hlavně sami. Rozjeli jsme například projekt na Hithit.cz, kde je možné zakoupit si slevové certifikáty na pobyty uskutečněné v roce 2021 a 2022. Klienti nás tak mohou podpořit už letos a využít slevu až v následujících letech.