Jazykový pobyt v Austrálii aneb Roční zkušenost k nezaplacení!

Je to už pár měsíců co jsem se vrátil z ráje na zemi zvaném Austrálie a popravdě musím říct, že už se mi začíná i trochu stýskat, ale všechno hezky popořadě. Celý můj příběh začal minulý rok v létě, kdy jsem po dvouletém působení u mezinárodní automobilky začínal pociťovat mírnou stagnaci a nevěděl jsem kam se vydat dál. Najednou mi přišlo, že to co dělám se furt opakuje, neviděl jsem v tom žádnou přidanou hodnotu natož pak něco co by mě mělo někam dále posunout. Po půlročním tápání jsem z nenadání potkal slečnu, která mi otevřela oči a inspirovala mě právě Austrálií. Uvažoval jsem i o Kanadě, ale zvážení dalších rad známých a pár přečtení několika recenzní na internetu bylo rozhodnuto – moje další životní kapitola se bude psát 16 000 km daleko, v zemi která je bohatá, krásná, ale zároveň strašně drahá a drsná.

Do Austrálie jsem odjel začátkem ledna a čekal mě teda pořádný šok, jak ten teplotní, kdy z mrazivých Čech jsem se ocitl na břehu Pacifiku, kde teplota dosahovala ke 40 stupňům, tak i ten kulturní. Počasí a lidé je to co chybí člověku po návratu nejvíce. V Austrálii máte nekonečné pláže s ohromujícím oceánem a neuvěřitelně bohatou přírodu. Lidé jsou strašně milí a vstřícní a je velice běžné, že na ulici, v hromadné dopravě či krámě pohodíte pár hezkých slov s úplně neznámými. Je pravdou, že po určité době zjistíte, že celé to je jen divadlo na oko, že nikoho ve skutečnosti nezajímá jak Vám opravdu je a co říkáte na dnešní počasí, ale je to slušnost a ta se tady ctí Na druhou stranu musím říct, že je pořád lepší koukat na usměvavé falešné lidi, než ty „kyseláky“ v pražském metru.

Photo 4

Můj jazykový pobyt v Austrálii začal ve městě Gold Coast, které je vyhlášeným rekreačním střediskem. Tohle město je vlastně úplně nové město budoucnosti. Všude strašně parků, široké ulice, úžasné pláže ale pokud máte rádi historii tak sem nejezděte. Gold Coast je super místo na užívání a pokud někdo neplánuje pracovat ale jen studovat a krotit vlny Pacifiku, tak neznám lepší místo v Austrálii než je právě Gold Coast. Pokud máte však v úmyslu pracovat a něco si i přivydělat, tak GC nedoporučuji. Je zde mraky jiných studentů, rovněž hladových po práci a tudíž, je skoro nemožné něco nalézt. Když už budete mí t to štěstí a začnete pracovat, tak je velice pravděpodobné, že vám zde nabídnou nelegální mzdu kolem 8 – 15 dolarů za hodinu. V prvopočátku to sice zní dobře, ale věříte mi, že za tyhle peníze v Austrálii opravdu nevyžijete. Jedno malé pivo ( velké se skoro nikde netočí) vás vyjde na 10 dolarů. Já osobně začínal na 8 dolarech a bylo to v jedné auto myčce a byla to celkem fuška ale když potřebujete peníze tak jste rádi za vše. Po půl roce na GC, moje finanční situace už nebyla úplně růžová a já viděl jen jak mi raketově mizí peníze z českého účtu a tak jsem se rozhodl zkusit štěstí jinde a odjet do vedlejšího města Brisbane, což se ukázalo jako správná volba.

Photo 2

Brisbane neboli „Brizzie“ jak vám každý místních řekne, je třetí největší město v Austrálii a jedno z nejstarších vůbec. Je zde možné vidět pozůstatky historie. V Brisbane jsem měl štěstí a hned první týden chytil práci v jedné cateringové agentuře. Brisbane už je city a tak si nikdo nedovolí zaměstnávat vás na černo a tak podle všech regulí dostanete minimální mzdu 22 dolarů a s tím už se dá něco dělat. Najednou si můžete dovolit zajít na pivo a něco i pokoupit, ale popravdě chodit do školy a po večerech pracovat v baru je teda pěkný záhul. Já měl ještě tu smůlu, že směny byly občas dobré, občas špatné a nebo taky žádné a tak jsem mermomocí sháněl i něco jiného. Takže jsem zažil to, když se po vás vozí  Ind v kuchyni při mytí nádobí a nebo když na vás někdo kouká jako na lacinou pracovní sílu z Evropy. Pro mě to byla ohromná škola života, až v Austrálii jsem si uvědomil co to je začínat od úplné nuly, jak je to sakra těžký a hlavně, že se u nás zas tak špatně nemáme. Pokud však člověk umí pracovat rukama a nevadí mu to, tak Austrálii jedna z mála zemí, kde si manuálně pracující člověk dokáže vydělat opravdu super peníze a může žít krásně.

Photo 3

Pro ty co mají vyšší cíle jako já, to je dobrá škola života, kde si uvědomíte, že tohle dělat doopravdy nechcete a kvůli tomu jste nestudovali vysokou školu, abyste tu smažili hranolky za český manažerský plat. Tak jak jsem neměl štěstí na práci, tak jsem měl štěstí na lidi. Jak na Gold Coastu tak i v Brisbane jsem žil u australské rodiny a obě byly fajn. S rodinou v Brisbane jsem dodnes v kontaktu a plánujeme dokonce i vzájemné setkání v Praze. Díky pobytu u této rodiny jsem se velice zlepšil ve znalosti anglického jazyka neboť není nic lepšího než se něco naučit ve škole a hned to ten daný den použít v reálné situaci. Jak už jsem zmínil na začátku Austrálie má nádhernou ohromující faunu a tak se rozhodně vyplatí cestovat. Já osobně plaval s želvami na Velkém bariérovém útese, podnikl pár zajímavých treků do Queenslandských národních parků a také nasvítil Sydney, které bych si asi pro své studium vybral příště. Je tam super pláž a zároveň město a i práce se tam sehnání daleko lépe.

Photo 1

Studijní pobyt v Austrálii bych doporučil jako životní zkušenost každému, každému kdo se hledá a neví kam dál. Tahle země vám otevře oči, dá cíl, ale rozhodně to nebude zadarmo a procházka růžovým sadem už vůbec ne. Mě Austrálie naučila hodně, zažil jsem tam spousta krásných chvilek, ale i chvilek nervů, kdy se člověk může spolehnout jen sám na sebe. Podle spousty recenzí se lidé vrací z Austrálie se spousty našetřených dolarů a splacenými prvotními náklady. Já toto štěstí bohužel neměl a proto velké dík patří rodičům, kteří mi z velké části pomohli to celé ufinancovat. Kdyby se mě někdo zeptal, zda lituji? Tak rozhodně nelituji ani jedné jediné koruny, protože investice do vzdělání a cestování je ta nejlepší věc co můžete za peníze získat. V současnosti tenhle report píši z Abú Dhabí, kde jsem nastoupil jako business development manager pro jednu českou sklářskou firmu a ke které mi z velké části pomohla má roční zkušenost z Austrálie.

O.H.